Blog

Goodbye TopGear

Tak mně zabili TopGear. A asi nejen mně. Pokud jsem zcela mimořádně na něj nezapomněl, těšil jsem se ten den jak malej Jarda, že ho večer uvidím. To nebyl pořad, to byl balzám pro mou duši v den, kdy jsem ho mohl sledovat. Byl jsem připraven a ochoten vést rodinou válku a prosadit všemi dostupnými prostředky sledování tohoto pořadu. Byl jsem pro to ochoten i následně strpět a trpět několikadenní tichou domácnost, pokud by se v ten čas měl sledovat jiný televizní pořad. Naštěstí mám super ženu, která tento pořad taky milovala.

Malé shrnutí pro neinformované.

 • na BBC se x-let vysílá motoristický pořad TopGear
 • za tu dobu dosáhl neuvěřitelného úspěchu (350 mil diváků na vysílání, v penězích 2 mld. roční přínos pro BBC)
 • hlavní mozek, co pořad postavil, tahoun a ten, který si nebere servítky nejen při moderování je Jeremy Clarkson
 • v poslední době tvořili jedinečné moderátorské trio Jeremy Clarkson, James May, Richard Hammond
 • každý z nich byl v této trojici nenahraditelný
 • pořad byl kouzelný, protože si ze všeho dělali srandu. Když řikám ze všeho, myslím ze všeho.
 • hráli si a blbli jako malý kluci. Jako správní chlapi. Ti, co mají koule a charisma.

Proč tedy ten tak super úspěšný pořad skončil? Protože Jeremy dostal padáka za to, že byl sprostý a dal přes hubu po pracovní době spolupracovníkovi.

Můžeme debatovat o tom, zda-li měl být Jeremy sprostý či mu dát pak přes držku za to, že po dobře vykonané práci nedostal kus teplého žvance. Za to, že o něj nebylo postaráno. Za to, že odpovědná osoba nezajistila jeho přání nebo na co je zvyklý. A proto trpěla. Trpěli oba.

Pánové, ruku na srdce. Copak nejste naštvaní, když nedostanete kus pořádného žvance za dobrou práci? Když přijdete domů a plotna je studená a přitom jste se na to žrádlo tak těšili? Dámy určitě vědí, že abychom byli, my muži, klidní, že nejlepší je řídit se heslem: “Krmte je ty bestie.” Pak vám po jídle a následným 10 minutovým půstu sneseme modrý z nebe, zobeme z ruky a vy to víte. A pokud ne, tak to víte teď. Láska, její nezanedbatelná část, prostě prochází žaludkem. To je bez debat.

Když byste byli v postavení ředitele/majitele a zaměstnanec – zlatá slepice, co snáší zlaté vejce by dal přes hubu jinýmu zaměstnanci, který dělá této slepici support, jak byste se zachovali? Za sebe říkám, že si nechávám zlatou slepici, co snáší zlaté vejce a to do doby, dokud je snáší, dokud nemám za ní adekvátní náhradu, dokud mně samotnýmu nedá přes držku. A pokud by chtěl dát, vrátil bych mu to. Jakmile se chlapi perou je to čistě jejich osobní věc a druzí se do toho nemaj co motat.

Nechci řešit rozhodnutí lorda Halla, ředitele BBC, který Jeremymu vystavil červenou kartu. Nechci řešit ani toho producenta či odpovědnou osobu, která Jeremymu nepřinesla k jídlu to, co chtěl. Nechci řešit ani adekvátnost či neadekvátnost chování Jeremyho a to z toho prostýho důvodu, že jsem u toho nebyl a mám jen novinářské informace a hlavně, nebyl jsem v jejich kůži.

Jeremy byl geniální a kde je někde více dáno je i někde ubráno. Aby to bylo v rovnováze. V každém případě, i když byl Jeremy jakýkoliv mimo vysílaný pořad, ten pořad dělal geniálně spolu s Jamesem a Richardem. Je dobře, že se za něj oba postavili, že bez něj to dělat nebudou. To jen podtrhuje ten kamarádský vztah, který dýchal z obrazovky.

Steve Jobs byl taky magor pokud jde o mezilidské vztahy. Mozart, … a můžu jmenovat další “bedny” jejichž mezilidské vztahy a chování k druhým měli posunutý jinam. Jinam od standardu. Jenže na to sere bílej tesák a to proto, že tyto bedny vytvořili a zanechali za sebou něco, co nelze ani okopírovat, aby se to trochu přiblížilo k tomu, co nám dělalo a dělá radost, kdykoliv se jejich výsledků dotkneme.

Druhý TopGear nebude a pokud bude, bude to trvat hodně dlouho než se dostane do takový pohody. Držím den smutku, mám v rodině úmrtí.

Vzkaz pro Jeremyho: “Jeremy, jsi vůl, ale fajn. A lepší odchod z BBC jsi si nemohl naplánovat. Bylo to stylový a hodno tvého jména. Tak hodně štěstí, ty starej bejku!”

TopGear

2
  Související příspěvky
 • No related posts found.

Komentáře

 1. MIchal  Duben 8, 2015

  Ahoj Jirko,

  co jsem se brouzdáním po netu dozvěděl je to, že řediteli BBC šel Jeremy dlouhodobě na nervy díky “svému politicky nekorektnímu vyjadřování se”. Což je zhouba dnešní doby, pokud Angličan ve své vlastní zemi nesmí použít trošku jejich anglického humoru – ať už si rýpnul do Němců, Mexičanů, řidičů kamiónů apod. Všem těm se musel pak omlouvat. Což není dobře, protože ty jeho hlášky byly dle mého velmi trefné a vtipné.
  Kdyby řekl o Češích, že to jsou pupkatí milovníci piva, tak bych se zasmál, ale určitě bych po něm nechtěl omluvu.
  A on naštěstí na tuto multikorektní dobu nepřistoupil a to je to hlavní, co ho stálo místo… :-(

  odpovědět
  • Jiří Heger  Duben 8, 2015

   Ahoj Michale,

   ano, ve všem s tebou souhlasím.
   Ten, kdo má vlastní názor, který je navíc trefný a k věci, je zašlapáván hlupáky, myšlenkovými impotenty, vlezdoprdelisty či buzerujícími paragrafy. Nedej pak bože, aby takový člověk byl úspěšnější ve své práci než jeho nadřízený. To se neodpouští. Nikde.
   Tady je krásně vidět, že pokud nejsi vlastníkem své práce, ale zaměstnancem, tj. že ti byla práce pronajata, nemáš prostor pro vyjádření se. Jsi jen otrok. Hůře nebo lépe placen.
   Včera dávali na Primě TopGear s podtitulkem to nejlepší. Neměl jsem chuť se dívat na veselé děti, které jsou mrtvé, protože neumřeli přirozenou smrtí, ale byly zabity.

   odpovědět

Přidat komentář


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.